Prenájom bez rk, či Property Management?

17.01.2024

Máte nehnuteľnosť, ktorú nevyužívate, ale z nejakého dôvodu ju nechcete predať? Alebo ste sa rozhodli zainvestovať do niečoho, čo má trvalú hodnotu a kúpili ste byt, v ktorom však nemáte v pláne bývať?

Mať nevyužívanú, či neobývanú nehnuteľnosť nie je zadarmo. V byte musíte platiť poplatky do SVB, pri dome sa zase treba starať o pozemok, v oboch typoch musíte vetrať, v zime kúriť, platiť daň z nehnuteľnosti a pod. Tak prečo nenechať nehnuteľnosť, nech si na seba zarobí? A nie len na seba, ale ešte aj niečo navyše pre vás. Určite sa preto každý z vás zamyslel nad prenájmom. Mnohých však odradia riziká, spojené s nájmom, iní sa do prenájmu pustia na vlastnú päsť a na riziká a možné problémy prichádzajú postupne tak, ako sa dejú.

Každý z majiteľov takýchto nehnuteľností má svojho vysnívaného nájomcu a tieto predstavy sú vždy veľmi podobné – nech platí nájom pravidelne a načas, nech nič v nepoškodí, nech sa nesťažujú susedia, nech nestráca kľúče, nezabuchuje dvere, alebo ešte lepšie, nech tam radšej ani nebýva.

Takýto ideál sa však veľmi ťažko hľadá a prakticky neexistuje žiadny zaručený recept, ako zistiť, či záujemca, ktorý je práve s vami na obhliadke, bude tým pravým, dlhodobým a bezproblémovým nájomcom. Je tu však jeden nástroj, ktorý vám to síce tiež na 100% nezaručí, značne vás ale k tomuto ideálu priblíži.

Tým nástrojom sú skúsenosti, množstvo prenajatých bytov, či domov, ešte väčšie množstvo nájomcov, ktorí sa za roky fungovania realitnej kancelárie prestriedajú v spravovaných, či len sprostredkovaných nájmoch a ešte väčšie množstvo rôznych ľudí stretnutých na obhliadkach a následných jednaniach o prenájme. Tieto skúsenosti sa nedajú získať prenájmom jedného, či dvoch alebo troch bytov, ale získavajú sa postupne prenájmom desiatok nehnuteľností a riešením (a vyriešením) zástupu problémov, ktoré pri práci s nájomnými bytmi vznikajú.

Aj majiteľ jedinej nehnuteľnosti na prenájom však môže tieto skúsenosti využiť, a to spoluprácou so skúsenou realitnou kanceláriou, ktorá mu poskytne buď klasické sprostredkovanie prenájmu, t.j. svojou inzerciou nájde nájomcu, preverí si jeho finančné možnosti (register exekúcií, zamestnanie, predchádzajúci nájom, dôvod jeho skončenia a pod.), vypracuje zmluvu, odovzdá nájomcovi byt, či povedzme zabezpečí prepis energií, ak si to majiteľ želá. Dobrá rk poskytne majiteľovi aj akúsi záruku, pokiaľ nájomca nevydrží v nájme a odíde počas dohodnutého obdobia, nájde rk nového, už bez nároku na ďalšiu províziu.

Častejšou a aj zaujímavejšou službou pre vlastníkov nehnuteľností je Property Management. Tu získava klient navyše oproti bežnému sprostredkovaniu ešte kompletnú starostlivosť o nájomcu počas celej doby nájmu. Kancelária kontroluje platby za nájom, pripravuje vyúčtovania, priebežne sleduje spotrebu energií a upravuje zálohy, aby nedošlo k vysokým nedoplatkom, rieši opravy spotrebičov, či výmenu neopraviteľných vecí, otvára zabuchnuté dvere, zabezpečuje upratovanie po skončení nájmu a samozrejme "naháňa" a nakoniec aj vyhadzuje prípadných neplatičov. A vôbec, realitná kancelária je kontaktným miestom pre nájomcu v prípade akýchkoľvek problémov, alebo požiadaviek. Na majiteľa nechávame v tomto prípade iba jedinú starosť, a to kontrolovať platby a svojom účte a akékoľvek oneskorenie nahlásiť kancelárii.

Niektoré kancelárie (aj naša RE/MAX Reality Brokers) idú so svojimi službami ešte ďalej a pri niektorých typoch nehnuteľností ponúka dokonca aj garanciu nájmu. To znamená, že ako vlastník neprídete o svoje peniaze ani v čase, keď bude vaša nehnuteľnosť bez nájomcu.

Toľko k dnešnej téme "Prenájom bez rk, či Property Management". Ďalšie témy mojej realitnej poradne budú postupne pribúdať tu, na mojej stránke, v sekcii Blog a tiež na mojich facebookových stránkach. Ak sa vám dnešná téma páčila, či informácie boli pre vás užitočné, alebo vás zaujíma iná téma, ktorej by som sa mal v budúcnosti venovať, budem rád za vaše reakcie, či podnety na milan.stilla@re-max.sk.