Exkluzivita - áno, či nie?
"Nechcem sa nikomu zaväzovať."
"Viac maklérov predá moju nehnuteľnosť rýchlejšie."
"Nafoťte si, inzerujte, predávajte, ale žiadnu zmluvu vám nepodpíšem."
Toto (a pár ďalších) sú námietky, s ktorými sa pri náborových stretnutiach stretávame pravidelne. Zmluva o sprostredkovaní a predovšetkým "exkluzivita" je strašiakom množstva predajcov nehnuteľností. A pritom sa jej odmietaním pripravujú o jeden z najúčinnejších nástrojov svoju najsilnejšiu páku na svojho makléra, ako poskytovateľa služieb, ktoré si u neho objednal.
Poďme si podrobnejšie rozobrať, čo vlastne exkluzivita znamená. V prvom rade, zmluva ako taká. Keď si objednávam službu, musím sa s ním predsa dohodnúť, čo presne má pre mňa urobiť, ako a dokedy to má urobiť a ako ho za jeho prácu odmením. Vtedy, keď máme v týchto záležitostiach jasno, môžem kľudne spávať, pretože viem, že o môj biznis bude postarané presne tak, ako som chcel. Exkluzivita potom je už iba jedna klauzula v tejto zmluve, ktorá hovorí, že predajca počas platnosti našej zmluvy neuzavrie ďalšiu zmluvu s inou realitnou kanceláriou.
Kým sa pustíme do výhod exkluzívnej zmluvy pre predávajúceho, musíme si povedať, ako pracuje maklér, ktorý svoju prácu myslí vážne. V prvom rade, ako obchodník si je vedomý toho, že ak chce niečo predať, musí najskôr do tohto predaja niečo zainvestovať. Potrebuje profesionálne fotografie, čo znamená prípravu pred fotením (homestaging), fotograf profík, skener na 3D obhliadku, dron na fotky, či video z exteriéru. Toto všetko stojí nemalé peniaze, rovnako ako cielená reklama na webe, či sociálnych sieťach, inzercia na realitných portáloch (resp. "topovanie"), letáková kampaň a podobne. Každý predajca predsa chce, aby práve jeho inzerát zaujal čo najviac záujemcov, aby sa zobrazoval vždy na prvých miestach vo výsledkoch vyhľadávanie, aby záujemci volali, chodili na obhliadky a predovšetkým kupovali.
A je to práve exkluzivita, ktorá motivuje vášho makléra pustiť sa do všetkých týchto investícií, pretože táto mu zabezpečí, že jeho snaha bude na konci odmenená formou predaja vašej nehnuteľnosti a vložené prostriedky sa mu vrátia aj so ziskom v dohodnutej provízii. A vy, ako majiteľ máte stále všetko po kontrolou, keďže máte jedného človeka, jedno telefónne číslo, na ktorom sa kedykoľvek dozviete aktuálne informácie o stave predaja vašej nehnuteľnosti.
Robil by niečo z uvedeného maklér, ktorý dostal vašu nehnuteľnosť do ponuky spolu s viacerými inými kanceláriami? Či nebodaj taký, ktorý nemá ani len zmluvne dohodnuté podmienky spolupráce s klientom? Investoval by svoje vlastné peniaze a čas do obchodu, ktorý môže nakoniec uskutočniť niekto úplne iný? Alebo by vám snáď odporučil nepredávať prvému záujemcovi, ktorý ponúka výrazne menej, než bola vaša predstava a radšej počkať na niekoho, kto bude mať reálny záujem aj za cenu, ktorú ste si dohodli ako predajnú? Nie, nie, nie a nie. Nafotíme na mobil, "vyhodíme" inzerát a budeme čakať, či niekto zavolá. Že záujemca ponúka menej, než ste chceli? Berte to, lepšieho aj tak nenájdete (rozumej "berte to, kým niekto iný vám nedonesie záujemcu, čo by dal viac a predá to on, nie ja"). Jednoducho, namiesto zrýchlenia, či zlepšenia predaja, si na vlastnej nehnuteľnosti vytvoríte zbytočnú konkurenciu, ktorej jedinou aktivitou bude tlačiť cenu dolu, aby to nepredal niekto druhý.
Je vždy na predávajúcom, akú cestu si vyberie a určite budeme aj naďalej vídať na portáloch 5 inzerátov na tú istú nehnuteľnosť. Tí chytrejší sa však tou cestou, ktorá im zabezpečí najvyššiu cenu, najväčšiu spokojnosť a najmenej starostí. Vyberú sa cestou spolupráce s jedným konkrétnym maklérom, cestou exkluzivity.
Toľko k dnešnej téme "Exkluzivita – áno, či nie?". Ďalšie témy mojej realitnej poradne budú postupne pribúdať tu, na mojej stránke, v sekcii Blog a tiež na mojich facebookových stránkach. Ak sa vám dnešná téma páčila, či informácie boli pre vás užitočné, alebo vás zaujíma iná téma, ktorej by som sa mal v budúcnosti venovať, budem rád za vaše reakcie, či podnety na milan.stilla@re-max.sk.